Raiņa platjoslas Taka

Novietojums: Jūrmala
Tips: Pilsētplānošana
Statuss: Projektēšanas stadijā
Gads: 2010
Apjoms: 6500000 m²
   
Projekta komanda: "Uģis Šēnbergs, arhitekts" birojs, domubiedri - Dace Beļicka, Aigars Strauss
   
Īss apraksts:

 

 

Uģis Šēnbergs kopā ar domubiedriem Daci Beļicku un Aigaru Strausu izstrādājuši Jūrmalas pilsētas attīstības redzējumu – „Senbergs vision”.

Raiņa jeb Karaļa platjoslas taka

Attīstības vīzijas pamatu veido ideja par Raiņa jeb Karaļa platjoslas takas izveidi. Takas nosaukums veidots, domājot par pilsētas tēlu un tās vēsturisko mantojumu. Tā radīta kā organizēta 21 un vairāk ievērojamāko objektu sistēma.

Raiņa platjoslas taka kā vīzijas pamats veidota sakoncentrējot ievērojamākos tūrisma, kultūras, izklaides un sporta gan sabiedriskus, gan komerciālus objektus, lai tie veidotu vienotu un jēgpilnu tēlu – pilsētas seju un piedāvājumu kā tūristiem, tā biznesam un pašu iedzīvotāju labklājībai.

Jaunais maršruts veidotu daudz plašāku un unikālu piedāvājumu pasaules kontekstā. Pilsētas apskate tajā kļūtu par piedzīvojumu kā tūristiem no ārvalstīm, tā Latvijas un pašas Jūrmalas pilsētas iedzīvotājiem. Takas sākums būtu Jomas ielā pie Majoru stacijas, tā mestu loku caur Dzintariem un Bulduriem, veidojot cilpu un noslēdzoties Bražciemā, Lielupes otrā pusē. Tur U.Šēnbergs aicina nekavējoties veidot tā saucamo lidostas un ostas konferenču centru, izmantojot nākotnē paredzamās Rīgas ātrgaitas maģistrāles („Ziemeļu šķērsojums”) pieslēgumu Kurzemes virzienam šajā vietā un strauji augošās Rīgas lidostas tuvumu. 

Rožu un ābolu birža Bulduros

              Viens no būtiskākajiem projektiem, kura realizācijai jau ir iestrādnes un potenciāli sadarbības partneri ir rožu un ābolu birža Bulduru dārzkopības tehnikumā. To paredzēts veidot kā plaša mēroga starptautisku projektu sadarbojoties ar aviokompāniju Air Baltic, Latvijas dzelzceļu un Lielupes jūras ostu, Baltijas-Melnās jūras kanālu-upju baržām, Rīgas brīvostu, Tukuma lidlauku. Projekta pamatideja ir izveidot informācijas un transporta sistēmu, kas ļautu arī nelielajiem puķu audzētājiem un augļkopjiem iegūt informāciju par norisēm un tirgiem visā pasaulē, turklāt ātri un bez liekām izmaksām nogādāt savu produkciju uz jebkuru pasaules vietu.

Jūrmala – zinātnes pilsēta

Domājot par Jūrmalas pilsētas tēlu un ilgtspējīgas attīstības perspektīvām, kā vienu no būtiskākajiem pieturas punktiem tiek uzsvērts cilvēkresursi – Jūrmalas pilsētā jāveido labvēlīga vide intelektuālajam darbam un izglītībai – jāattīsta tā kā mācību un zinātnes centrs, „doktorantu pilsēta”, jāiesaistās globālās zināšanu plūsmās.

Savukārt Jūrmalas slimnīcai arhitekts paredzējis iespējas veidoties par cilvēka iekšējo orgānu audzēšanas centru, izmantojot to potenciālu, kas jau šobrīd ir Latvijas zinātnē – Latvija jau tagad ir viena no vadošajām pasaulē cilmes šūnu pētniecībā un nanotehnloģiju attīstīšanā.

Šoreiz vīzija veidota nevis pēc pilsētas aicinājuma, bet pašiem tās autoriem uzņemoties iniciatīvu veidot alternatīvu piedāvājumu esošajiem un daloties idejās un pieredzē par pilsētas nākotnes veidošanu.

Pagaidām Jūrmalas projekts vēl ir izstrādes procesā, tā nākotne ir atkarīga no pilsētas domes un citu sadarbības partneru atsaucības.

Pie idejas sākts strādāt tikai pagājušā gada 10. decembrī un jau 26. februārī tās veidotāji paredzējuši rīkot starptautisku konferenci Bulduros, kurā ikviens aicināts iepazīties sīkāk ar vīzijas iecerēm un iesaistīties projektos pilsētas attīstībai ar saviem piedāvājumiem. Konferenci plānots organizēt sadarbojoties ar Latvijas dārzkopju asociāciju, Jūrmalas pilsētas domi, kā arī ar, Latvijas Republikas Ārlietu ministriju, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecība kameru.