Konkurss "Fenestrelle cietoksnis"

Novietojums: Itālija, Turīna
Tips: Ideju skices
Konkurss: piedalīšanās
Statuss: Pabeigts
Gads: 2008
Apjoms: 135000 m²
   
Projekta komanda: Uģis Šēnbergs; Zigmārs Jauja; Pedro Vieira; Agnese Auniņa; Linda Leitāne
   
Īss apraksts:

     

Projektā tiek piedāvāts cietoksni, kurā dzīvoja 4000 karavīri, pārvērst par ciematu, kur dzīvo 4000 cilvēku. Esošās ēkas, kas ir no akmens, rekonstruējot tiks papildinātas ar vasarā izmantojamām telpām, kas tiks veidotas no celtniecības tekstilijām. Kompleksā tiks atrasta vieta pašvaldības iestādēm, bērnudārzam, sākumskolai un profesionālām skolām (galdniekiem, namdariem, dzelzs kalējiem, akmens apstrādātājiem), medicīnas iestādēm, sanatorijām, sporta bāzēm. Skolēniem tiks mācīta lokālā Ositiana valoda, kultūra, kā arī franču valoda. Cilvēkiem nepieciešamie resursi – enerģija, pārtika un tīrs ūdens tiks saražoti uz vietas. Atdzims interese par agrāko civilizāciju, kas rūpējās par cilvēkiem, tērējot daudz mazāk resursu. Dažādu laikmetu savstarpējas bagātināšanās rezultātā top jauns koncepts par inteliģentiem procesiem, kas būs integrēti gan Forte San Carlo un Forte Valli apmetnēs, gan Fenestrellas ciemā.

     Upe ir tas kolosālais dabas spēks, kas kalnos izveidoja gadu tūkstošos Chisone ieleju ar neatkārtojamo ainavu, kurā iemīlējās un iemīlēsies tūkstošiem cilvēku. Tāpēc upes spēka klātbūtne, tiks iesaistīta nākotnē kalna virsotņu iekarošanas rituālos. Gājēju tilts no koka konstrukcijām uz akmens bluķiem upē būs simboliski ieejas vārti vienlaicīgi abos kompleksos – Fenestrelle cietoksnī, gan Mutin Fortā. Cilvēki pacelsies abās kalna virsotnēs, kuru ainava ietilpst Orsiera Rocciavre` Nature Park.

     Katra ciema sporta un kūrorta sociālā skatuve būs galvenās ielas promenāde. Pastaiga pa promenādi būs īsts dzīves kino. Promenāde būs ceļš ar konkrētu mērķi, balstīsies uz viņa fizisko muskuļu spēku un trenētību. Te būs objekti ikdienas vajadzībām ar tirgus laukumu centrā. Enerģija, kas rodas publiskajā telpā, tūkstošiem cilvēku staigājot pa elastīgu materiālu, kas spēj saražot elektroenerģiju patēriņam turpat uz vietas vai akumulēšanai, kas piemēram, būs izmantojama nakts apgaismojumam.

    Pats galvenais ir unikāls skats augšup pie Chambons ciema – tieši uz netālo Fenestrelles cietoksni, kas vakaros tiks īpaši izgaismots.

Carlo Alberto redutes ēka būs kā krustceles, uz kurieni ceļi ved no visām četrām debess pusēm. Ar apmeklētāju ceļiem savienos promenāde gan no esošajām, gan no projektētājām auto stāvvietām, gan ar kājām no abiem ciematiem pie upes, gan no Pra – Catinat sanatorijas, gan no Pequerel un Puy ciemiem.

     Pie Carlo Alberto redutes ēkas dienvidus pusē tiks izveidots brīvstāvošs objekts – mezgls – vienota ieeja gan Fenestrelles cietokšņa, gan Mutina forta kompleksos. 

Krustcelēs ūdens malā iecerēts tirgus laukums – pilnīgi jauns elements cietoksnī. Laukums simbolizēs cietokšņa atdzimšanu jaunā laikmetā. Tirgus laukumā notiks domu un emociju, kā arī preču apmaiņa. Tas būs dzīvs kontakts starp dzīviem cilvēkiem. Tirgus laukuma ieskaujošās fasādes būs daba – apkārtējo kalnu kontūras un debesjums.

Chisone ielejas, kas ietilpst Orsiera Rocciavre` Nature Parkā unikālā daba. Skaista un joprojām mežonīga savā autentiskumā. Mazie kalnu ciemati, kuru lielākā vērtība ir šejienes cilvēku īstums un sirsnīgums. Priežu un vīnogulāju ieskautie ceļi. Agrāk izveidotie  parki un dārzi, kurus joprojām kopj ar fantastisku rūpību.

     Casa Sagnette un Casa Guiletta  ir īstas pērles. 20.gados te uzbūvēta Pra -Catinat sanatorija. Pra -Catinat lepnums ir jumta apartaments, no kura paveras fantastiska apkārtnes panorāma. Šajā ēkā vienmēr izmitināta virkne leģendāru sava laika personību.